ונזכור את כולם...
בלאושטיין נחמן
בלאושטיין נחמן, נולד - 1904, נפל - 21.10.1938

נולד בבריסק קויבסקי שבפולין הקונגרסאית לאביו ישראל. כבן למשפחה חסידית קיבל בילדותו חינוך דתי ומאוחר יותר עבר לבית ספר כללי וסיים אותו בהצטיינות. הוא רכש ידיעה טובה בכמה שפות, הרחיב את השכלתו אך אלה לא מנעו ממנו את תחושת המחנק בעיירה. הוא מצא את דרכו אל שורות הנוער החלוצי, הצטרף כחבר ל"התאחדות" ואחר כך ל"החלוץ" שם מצא את יעודו הציוני. הוא יצא להכשרה בקבוצת "ויתקיניה" לה הקדיש חמש שנים מחייו.

בשנת 1937 עלה לארץ ישראל כמילואים לקבוצת "ויתקיניה" שהייתה בהכשרה בחולדה. אז גם הצטרף לשורות "ההגנה". חבריו זוכרים את טיוליו סביב בתי המשק, הדיר והרפת, כשהוא נוהג להתבונן, להקשיב וללמוד את מהות חיי השיתוף הקיבוציים.

בתקופת מאורעות תרצ"ו – תרצ"ט – 1936-39 נקלע עם חברי הקבוצה אשר חזרו עם המשאית מעבודתם בפרדס, למארב בוואדי, נפצע ומת מפצעיו למחרת, בבית החולים "הדסה" אשר בתל אביב.

נקבר בבית העלמין בחולדה, בחלקת חללי קרב ומוקש.


 

תגובות

אמוץ פלג
אמוץ פלג
יום רביעי 04 דצמבר 2013 16:27

נחמן בלאושטיין
נולד ב- 1904 בעיר בריסק-קויבסקי שבפולין הקונגרסאית. כבן למשפחה חסידית קיבל חינוך דתיה ורק אחרי זה עבר לביה"ס הכללי וגמר אותו בהצטיינות. במשך שנים שקד על לימודו והשתלמותו העצמאית, רכש לו ידיעה בכמה שפות.
בהיותו עוד צעיר, חש כבר את המחנק של העיירה הקטנה וחי הניוון בה. בצעירותו מקבל כבר על עצמו – למרות זה שמשפחתו הייתה אמידה – את עול העבודה. ובזה היה סמל לאחרים. בעבודה לא ידע ליאות, חרוץ וסבלני בלא גבול.
בשחר נעוריו מצא את דרכו ועתידו החברותי בשורות הנוער החלוצי. לרעיון זה התמסר כולו. כחבר ה"התאחדות" – ואחרי זה ב"החלוץ" - הכרנו בו את האדם המסור, הפעיל, המקבל על עצמו תפקידים אחראיים וממלא אותם בשלימות. פינת החמד שלו הייתה ספריית "תרבות", כמה עמל השקיע להתפתחותה וגידולה! הוא אשר רכש לה ספרים, הוא אשר העמיד אותה על גובה וגרם לשיגשוגה.
בחור טוב, בעל אופי יפה – חבר מסור לכולנו. ומעל לכל, ישר לב. במהירה נקלט בסביבה החלוצית, לא הסתפק רק בחלומות ורעיונות, - את אשר דרש מאחרים, ידע בראש ובראשונה להציג לעצמו: הגשמה מליאה. כאיש מבוגר כבר יצא להכשרה והקדיש לקבוצת "ויתקיניה" חמש משנות חייו. בתנאים הקשים ביותר החזיק מעמד, בלי טענות ומרירות חיכה לתורו לעלייה.
רק לפני כשבעה חודשים הגיע לארץ. ומהיותו עקבי בדרכו כתמיד, מצא את מקומו בקבוצת חולדה. כאן קיבל את ההכשרה יחד עם פלוגת "ויתקיניה" לקראת קבוצה עצמאית. אחרון לעולי עירנו – וראשון לנופלים.
ח.נ.
(מתוך "ניב הקבוצה", כסלו תרצ"ט – 1938)
אמוץ פלג
אמוץ פלג
יום ראשון 29 דצמבר 2013 14:43

הסתדרות הנוער הציונית
"גורדוניה"
ההנהגה הראשית לרומניה / בוקרסט
בוקרסט, ז' חשון התרצ"ט
1.11.1938
חוזר מס' י"ג
אל כל חברינו
ה ג ש ם !
חברים יקרים,
היגיעתנו הידיעה המחרידה מאת קבוצתנו בחולדה על האסון הכבד שנפל בחלקה ע"י הירצח
שלושה מטובי חבריה, ביום ו', כ"ז תשרי תרצ"ט, בשובם מהעבודה בדרך לחולדה:
א ב ר ה ם ק ו צ ר
י ה ו ד ה ק ל י י נ ר
נ ח מ ן ב ל ו י ש ט יי ן
זיכרונם לברכה.
אברהם קוצר, מראשוני עולי גורדוניה בלטביה, 9 שנים חי בקבוצת חולדה.

יהודה קליינר ונחמן בלוישטיין, חברי ויתקיניה בפולין, נמצאו יחד עם הגרעין שלהם באופן זמני בקבוצת חולדה.
מהמארב ארבו להם, בשובם מהעבודה התנקשו בהם. נכנסו בקרב עם הכנופיה, הדפוה אבל סבלו אבידות.
בחרדה וברטט מיוחד אנו קוראים את דבריו האחרונים של קוצר לחברו: "ק ח א ת ה ר ו ב ה , א נ י מ ת !"
גדול הוא הכאב וגדול הוא חלקה של קבוצת חולדה השכולה בשרשרת הקרבנות בארץ. קבוצתנו התנסתה בתקופת הדמים להביא את קרבנותיה על מזבח המולדת.
בהמשך העבודה והבניין תמצאו תנחומים.
ההנהגה הראשית

הוסיפו תגובה.

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב.